Konferenca o digitalni dostopnosti

V sredo, 10. 2. 2021, je potekala spletna konferenca o digitalni dostopnosti, katero sta organizirala INUK inštitut in Inštitut za informatiko Fakultete za elektrotehniko in informatiko Univerze v Mariboru. Konferenca, ki je bila organizirana kot zaključni dogodek v okviru projekta ERASMUS+ »Certified Digital Accessibility Training project«, je potekala preko platforme Zoom in je z vključitvijo tolmačke in dostopno pripravljenih predstavitev, ki so jih udeleženci prejeli pred dogodkom, omogočila udeležbo na dogodku tudi osebam z oviranostmi. Konference se je udeležilo 76 udeležencev, kar dokazuje, da je zavedanje o pomembnosti digitalne dostopnosti tudi pri nas, v Sloveniji, veliko.

Na začetku konference sta s pozdravnim nagovorom udeležence pozdravila mag. Darja Ivanuša Kline, (INUK inštitut) in dr. Boštjan Šumak (UM FERI). Temu je sledila predstavitev pomembnejših rezultatov, ki so nastali v sklopu projekta. Udeleženci so lahko prisluhnili rezultatom raziskave o stanju digitalne dostopnosti v Sloveniji in Evropski uniji, zaposlitvenim priložnostim na področju digitalne dostopnosti in potrebnim prilagoditvam izobraževalnega sistema. V sklopu konference je bila predstavljena tudi vsebina razvitih izobraževanj o digitalni dostopnosti za štiri različne poklice: (1) Menedžer digitalne dostopnosti; (2) Evalvator digitalne dostopnosti; (3) Spletni razvijalec s strokovnim znanjem o digitalni dostopnosti; in (4) Spletni oblikovalec s strokovnim znanjem iz digitalne dostopnosti. Razvita izobraževanja so rezultat mednarodnega sodelovanja šestih partnerskih organizacij iz štirih evropskih držav Slovenije, Poljske, Grčije in Španije. Temu je sledila še predstavitev spletne učne platforme za podporo izobraževanju o digitalni dostopnosti, ki je bila prav tako razvita med projektom. Na konferenci so svoje izkušnje delili tudi udeleženci prve izvedbe omenjanega izobraževanja. Konferenca se je zaključila z zanimivo razpravo, v katero so bili vključeni pomembni gostje in strokovnjaki na področju digitalne dostopnosti. Ti so z udeleženci delili svoje izkušnje z digitalno dostopnostjo in izpostavili ter naslovili pereče izzive zagotavljanja digitalne dostopnosti v praksi.

Spodaj pa si lahko ogledate nekaj trenutkov spletne konference.