Doc. dr. Aida Kamišalić Latifić je Inženirka leta 2019

Na slavnostni razglasitvi, ki je potekala 8. januarja 2019 v Cankarjevem domu v Ljubljani, so članici Inštituta za informatiko, doc. dr. Aidi Kamišalić Latifić, podelili naziv Inženirka leta 2019.

V okviru izbora Inženirka leta vsako leto predstavijo 10 zanimivih posameznic, ki s svojimi zanimivimi in uspešnimi zgodbami pomembno pripomorejo k promociji inženirk. S tem predstavljajo pomemben zgled dekletom ter ponudijo odgovor na njihove dvome o primernosti izbire inženirskih poklicev. Izmed 10 nominirank je komisijo izbora letos najbolj prepričala članica našega inštituta doc. dr. Aida Kamišalić Latifić ter tako postala Inženirka leta 2019.

Raziskovalno delo doc. dr. Aide Kamišalić Latifić obsega področje naprednih podatkovnih tehnologij, predvsem se ukvarja s tehnologijo veriženja blokov in porazdeljenimi podatkovnimi shrambami. Kot soizumiteljica ima registriran patent v Sloveniji in vloženo soavtorsko prijavo mednarodnega patenta, pohvali pa se lahko tudi s pomembnimi objavami v revijah s faktorjem vpliva.

Poleg izjemnega raziskovalnega dela pa pri doc. dr. Aidi Kamišalić Latifić izstopa tudi izjemna življenjska zgodba. V Slovenijo je prišla leta 1992 kot vojna begunka iz Bosne in Hercegovine. Obiskovala je begunsko osnovno šolo, kasneje pa šolanje nadaljevala na Prvi gimnaziji Maribor ter na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru. Leta 2003 je postala univerzitetna diplomirana inženirka računalništva in informatike ter leta 2014 doktorica znanosti s področja računalništva in informatike. Kot sama pravi, so jo življenjske izkušnje naučile, da ti “lahko vzamejo vse, samo znanja ne.”.

Doc. dr. Aide Kamišalić Latifić je tudi članica pobude Ladies in Informatics, članica ženske nogometne ekipe Inštituta za informatiko ter mati dveh otrok. Kot je zapisano v utemeljitvi izborne komisije Inženirke leta, je “Aida zgled, kam pripeljejo ambicija, pogum in vztrajnost, če pot osvetljuje svetilnik znanja in zaupanje vase.”.

Vsem čestitkam se iskreno pridružuje tudi Inštitut za informatiko!