Razvoj mobilnih aplikacij za osnovnošolce

V četrtek, 22. 11. 2018, smo v prostorih FERI pripravili 2-urno delavnico na temo razvoja mobilnih aplikacij za učence osnovne šole Janka Padežnika iz Maribora. Dogodek je organiziral doc. dr. Marko Hölbl na pobudo mentorja Dejana Peklarja, za izvedbo delavnice pa sta poskrbela doc. dr. Domen Verber in asistent Jani Dugonik. Na delavnici je bilo 18 učencev in, poleg prej omenjenega mentorja, še učiteljica Mojca Rojc.

Učenci so spoznali osnove razvoja mobilnih aplikacij za Android s pomočjo programskega orodja App Inventor 2. Orodje omogoča vizualno programiranje s pomočjo vnaprej pripravljenih programskih blokov. Razvoj aplikacije poteka v okolju brskalnika, razvito aplikacijo pa lahko poženemo preko emulatorja ali pa jo na enostaven način prenesemo na mobilni telefon. Učenci so se seznanili z osnovnimi gradniki uporabniških vmesnikov in razvili preprosto aplikacijo za predvajanje glasbe ter uporabili senzor položaja za prikaz svoje lokacije na zemljevidu na mobilnem telefonu. Glede na odziv in zagotovilo njihovega mentorja so bili učenci nad delavnico navdušeni.

Vir slik: mentor Dejan Peklar iz osnovne šole Janka Padežnika