Slovenija pri razvoju umetne inteligence ne želi biti le stranski opazovalec, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter z njo celotna Univerza v Mariboru pa postaja ključna institucija za razvoj rešitev umetne inteligence v Sloveniji. Na pobudo predsednika vlade Republike Slovenije in v organizaciji Ministrstva za digitalno preobrazbo je bilo na Institutu Jožef Stefan na predstavitvi dosežkov Slovenije na področju umetne inteligence “Umetna inteligenca v dobro družbe” predstavljenih nekaj najboljših slovenskih projektov umetne inteligence. Med njimi sta bila izbrana tudi dva projekta UM FERI, ki ju je predstavil prof. dr. Vili Podgorelec, vodja Laboratorija za inteligentne sisteme na Inštitutu za informatiko.
Cilj projekta “Samodejno hitro odkrivanje iztekanja pitne vode“, nastalega v okviru Laboratorija za inteligentne sisteme ob sodelovanju Laboratorija za obdelavo signalov in daljinjska vodenja ter Digitalnega inovacijskega stičišča UM, je bil razviti učinkovito inteligentno rešitev za avtomatsko zaznavanje iztekanja pitne vode v vodovodnem omrežju. Z uporabo naprednega strojnega učenja nad zajetimi podatki iz preko 50.000 pametnih merilnikov in daljinskega zaznavanja iz satelitskih posnetkov lahko sistem izredno hitro prepozna iztekanja in v realnem času obvesti operaterje. Pri tem razvit sistem prepozna in upošteva specifičnosti posameznih merilnih območij in se je sposoben samodejno prilagajati spremenjenim režimom porabe vode. Rešitev je bila preskušena v kompleksnem vodovodnem omrežju z več kot 1.670 km skupne dolžine, skozi katerega Mariborski vodovod pretaka okrog 14.000.000 litrov načrpane pitne vode letno. Ključni rezultati projekta so ohranjanje okolja, manj iztečene pitne vode, manj porabljene energije za črpanje in prihranek denarja.
Projekt “Spremljanje agroekoloških indikatorjev v Vzhodni Afriki” je nastal v okviru Laboratorija za geoprostorsko modeliranje, multimedijo in umetno inteligenco in pomaga malim kmetom pri njihovem agroekološkem prehodu z raziskovanjem potenciala agroekoloških praks v vzhodni Afriki, osredotočen pa je na krožne sisteme voda-energija-hranila integriranega vodnega kmetijstva. Vloga UM FERI pri tem je zagotoviti inovativno tehnološko infrastrukturo za spremljanje množice podatkov (satelitskih slik, okoljskih in statističnih podatkov, meritev iz nameščenih sistemov IoT) ter na njihovi osnovi razviti diagnostične in prognostične napovedi o stanju vode, prsti, rib in vegetacije ter zaznavati bolezni in škodljivce.