V tem tednu zaključujemo z Akademijo kibernetske varnosti, ki so jo izvajali sodelavci Inštituta za informatiko UM FERI pod okvirjem SRIP GoDigital in v sodelovanju z Združenjem za informatiko in telekomunikacije (ZIT) Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) v sklopu NOO Projekta RPUP – področje Kibernetska varnost.
Akademija se je izvajala v terminu med 14. 10. 2024 in 21. 1. 2025, in je vključevala pet različnih krajših izobraževanj vsak od katerih je trajalo teden do dva. Prva štiri krajša izobraževanja so bila namenjena strokovni javnosti, predvsem gospodarstvu, medtem ko je bilo zadnje namenjeno splošni javnosti in je vsebovalo predstavitev pomena in uporabe elementov kibernetske varnosti v vsakdanu:
- Spletna varnost in vdorno testiranje (2 ECTS)
- Identifikacija, overjanje in avtorizacija (1 ECTS)
- Digitalna forenzika (1 ECTS)
- Upravljanje informacijske varnosti (1 ECTS)
- Uporabna informacijska varnost (1 ECTS)
Vsa izobraževanja so ovrednotena s kreditnimi točkami (ECTS), ki narekuje obseg izobraževanja ter se zaključijo s preverjanjem znanja, ki dodatno zagotavlja uspešnost prenosa znanja.
Posamezna izobraževanja vključujejo različne pristope, akterje in oblike izobraževanja. Akademija kibernetske varnosti je tako vsebovala različne vsebine, ki so potekale v živo, na daljavo ali asinhrono (preko video vsebin), z gostujočimi strokovnjaki, v obliki praktičnih nalog, na podlagi priznanih mednarodnih certifikatov, ipd.
Uporaba tako širokega nabora pristopov, je med drugim rezultat RPUP projekta, v katerem načrtujemo in preizkušamo izvedbo pilotnih krajših izobraževanj in s tem povezanih mikrodokazil, ki opisujejo in dokazujejo znanja in spretnosti, ki jih udeleženci na izobraževanju pridobijo. V sklopu projekta smo mikrodokazila podprli tudi z digitalnimi potrdili ustvarjenimi s pomočjo digitalne platforme EduCTX, ki izdaja preverljive poverilnice (ang. verifiable credentials) v skladu z modelom Europass. Te udeleženci prejmejo po zaključku izobraževanja in uspešno opravljenem preverjanju znanja ter jih lahko shranijo v svojo digitalno denarnico Masca ter tako svoje novo pridobljene veščine in kompetence na digitalno varen in prijazen način delijo in dokazujejo. Tako platforma EduCTX kot digitalna denarnica Masca sta produkt Blockchain Lab:UM, ki je del Inštituta za informatiko.